Evaporatör

Evaporatör

Evaporatör; sütün kuru maddesini artırmak amacıyla, sütün yapısında yer alan suyun belirli oranda uzaklaştırılarak daha yoğun ve konsantre bir hale getirilmesini amaçlayan sistemlerdir.

Düşen Tip ( Falling Film) ve Tırmanan Film ( Rising Film( olmak üzere iki farklı akış modelinde üretilebilmektedirler. Süt ve diğer köpürme özelliği olan sıvı gıdalarda Düşen Tip (Falling Film) Evaporatörler kullanılmaktadır.

Daha çok Arap ve Uzak Doğu coğrafyasında evaporatörler aracılığıyla belirli oranda suyu buharlaştırılarak konsantre edilen süt, metal konserve kutularına veya cam şişelere dolum yapılmakta ve sonrasında sterilizasyon işlemi uygulanarak 3-6 ay gibi uzun bir raf ömrüne sahip olmaktadır. Daha çok restoranlarda veya evlerdeki mutfaklarda kahve hazırlarken veya yemek pişirirken konsantre süt kullanımı yaygın bir uygulamadır. 

Bunun dışında süt tozu ve peynir altı suyu tozu başta olmak üzere toz üretim endüstrisinde; Spray Drier öncesinde suyun buharlaştırılmasıyla sütün kuru madde oranı %50 lere kadar çıkarılmakta, sonrasında kurutma işlemine geçilmektedir. Evaporasyon ile birim miktar suyun buharlaştırılması, kurutucu ile yaklaşık 8-10 kat daha yüksek bir maliyetle sonuçlandığı önce, evaporasyon toz üretim prosesini ilk aşaması olmaktadır. 

Besleme kapasitesi,Giriş/Çıkış kuru madde oranlarına bağlı olarak uzaklaştırılması gereken su miktarına göre evaporatör kademe sayısı değişebilmektedir. Tek kademeli evaporatörler de bulunduğu gibi, daha çok 7 kademeye kadar tercih edilmektedir.  

Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Bize haritadan kolayca ulaşabilirsiniz.